Kas ir energoefektivitātes pakalpojumu sniedzējs (ESKO)?
ESKO ēkas atjaunošanas projekta sagatavošanas un ieviešanas laikā uzņemas visus tehniskos, ekonomiskos un juridiskos riskus. ESKO galvenais uzdevums ir nodrošināt visā līguma darbības laikā EPC noteiktās garantijas (komforta standartus, enerģijas ietaupījumu, kvalitātes standartus, apkopes standartus).
Energoefektivitātes pakalpojuma sniedzēja jeb ESKO loma ēku visaptverošā atjaunošanā ir ļoti būtiska. ESKO sniedz plašu ar energoefektivitāti saistītu pakalpojumu klāstu saskaņā ar Energoefektivitātes pakalpojumu līgumu jeb EPC. ESKO pakalpojumi ir saistīti ar visiem ēkas atjaunošanas projekta etapiem: sākot ar energoaudita veikšanu un tehniskās dokumentācijas izstrādi un beidzot ar īstenotā būvprojekta energoefektivitātes rādītāju analīzi un rezultātu monitoringu. ESKO garantē noteiktu enerģijas patēriņa samazinājumu ēkā, iekštelpu un karstā ūdens temperatūru, kvalitatīvi veiktus būvdarbus un regulāru ēkas apsekošanu un veikto investīciju apkopi visā līguma darbības laikā, lai tā arī pēc 15 vai 20 gadiem pēc atjaunošanas izskatītos kā jauna.
Sīkāku informāciju par ESKO varat iegūt šeit.
Kādi remontdarbi tiek veikti ēkas visaptverošas atjaunošanas laikā?
Sīkāku informāciju par to, kas ir visaptveroša daudzdzīvokļu ēkas atjaunošana, var iegūt šeit.
Kā tiek noteikts, cik daudz būs jāmaksā pēc atjaunošanas?
Maksā par enerģiju tiks ietvertas apkures un karstā ūdens cirkulācijas zudumu izmaksas. Šo maksājumu veido faktiskais siltumenerģijas patēriņš pēc atjaunošanas un siltumenerģijas tarifs.
Maksā par mājas atjaunošanu ietvertas investīcijas ēkas atjaunošanā (inženiertehniskās, būvniecības, montāžas, projekta vadības un finansējuma izmaksas, un kredīta procentu likme starpbanku tirgū – EURIBOR), no kurām atņemtas subsīdijas (grants no esošās Altum daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programmas). Šis maksājums tiek sadalīts uz visu EPC darbības laiku.
Ekspluatācijas un apsaimniekošanas maksu veido izmaksas, kas radīsies par atjaunošanas darbu ekspluatāciju un apsaimniekošanu EPC darbības laikā, piemēram, izmaksas apkures sistēmas siltummaiņu tīrīšanai, ventilācijas sistēmas filtru nomaiņai vai fasādes krāsojuma atjaunošanai, un inflācijas rādītājs Latvijā. Šis maksājums tiek sadalīts uz visu EPC darbības laiku.
Ar ko tiek noslēgts energoefektivitātes pakalpojuma līgums jeb EPC?
Daudzdzīvokļu ēku gadījumā atbilstoši likumā „Dzīvokļa īpašuma likums” un AS “Attīstības finanšu institūcijas Altum” daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā noteiktajam tiek sasaukta ēkas dzīvokļu īpašnieku kopsapulce. Tās laikā tiek balsots par EPC projekta īstenošanu, kā arī izvirzīta pilnvarotā persona EPC parakstīšanai visas ēkas dzīvokļu īpašnieku vārdā. Kopsapulcē izskatītais lēmums tiek pieņemts, ja “par” nobalsojušo dzīvokļu īpašnieku skaits pārstāv vairāk nekā 2/3 no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem. Balsstiesības kopsapulcē ir dzīvokļa īpašniekam – Zemesgrāmatā noradītajai personai.
Vai Energoefektivitātes pakalpojums līgums (EPC) ir pieejams privātmāju īpašniekiem?
Kāpēc mājai pēc atjaunošanas būs mazāka apsaimniekošanas maksa?
Vai finansējums daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanai ir pieejams arī tad, ja ēka ir kultūras piemineklis?
Kas ir Energoefektivitātes pakalpojuma līgums jeb EPC?
Pēc EPC parakstīšanas ESKO galvenais uzdevums ir nodrošināt visā līguma darbības laikā EPC noteiktās garantijas – komforta standartus, enerģijas ietaupījumu, kvalitātes standartus, apkopes standartus.
Sīkāku informāciju par EPC varat iegūt šeit.
Kas maksās par ēkas atjaunošanu?
Vai Energoefektivitātes pakalpojuma līgums (EPC) visiem ir vienāds?
Kā energoefektivitātes pakalpojumu sniedzējs (ESKO) atpelna gūtās investīcijas?
Vai Energoefektivitātes pakalpojuma līgumu (EPC) var izmantot daudzdzīvokļu mājā, kurai nav kopējā apkures sistēma?
Ja mājā ir lokāls siltumapgādes avots, bet nav pieejami kurināmā patēriņa dati, EPC nav izmantojams. Tas ir tāpēc, ka nav iespējams aprēķināt enerģijas patēriņa datus pirms mājas atjaunošanas, un noteikt enerģijas patēriņa samazinājumu pēc atjaunošanas. Šajā gadījumā pirmais solis ir uzsākt kurināmā patēriņa uzskaiti.
Ja mājā katrā dzīvoklī ir savs siltumapgādes avots (piemēram, gāzes katls vai krāsns), EPC nav izmantojams. Šajā gadījumā ēkai būs grūti vai pat neiespējami aprēķināt enerģijas patēriņa datus pirms ēkas atjaunošanas, un noteikt enerģijas patēriņa samazinājumu pēc atjaunošanas.
Ko iedzīvotāji iegūst, slēdzot Energoefektivitātes pakalpojuma līgumu (EPC)?
- samazināsies enerģijas patēriņš – ēkas apkurināšanai nepieciešams mazāks enerģijas daudzums;
- nodrošināta temperatūras kontrole – ikviens iedzīvotājs varēs kontrolēt temperatūru katrā dzīvokļa istabā;
- uzlaboti dzīves apstākļi – garantēta iekštelpu gaisa kvalitāte un silts mājoklis jebkurā gadalaikā;
- samazināti kapitālieguldījumi – energoefektīvai, kvalitatīvi nosiltinātai ēkai nav nepieciešami līdzekļi neplānotiem remontdarbiem;
- tas ir gudrs lēmums nākotnei – visaptverošas ēkas atjaunošanas rezultātā jūsu dzīvokļa vērtība pieaugs par 20-30 procentiem.